Man Ray

Man Ray ( narozený Emmanuel Radnitzky , 27 srpna 1890 – 18. listopadu 1976) bylamerický modernistický umělec, který strávil většinu své kariéry v Paříži, Francie . Bylvýznamným přispěvatelem k hnutí Dada a surrealistických , ačkoli jeho vazby na každém byly neformální . On produkoval hlavní díla v různých médiích , ale považoval zamalíř především . On byl nejlépe známý v uměleckém světě pro své avantgardní fotografie , a bylproslulý módní a portrétní fotograf . Ray je také známý pro jeho práci s fotogramy , které nazval ” rayographs ” ve vztahu k sobě . Více zde.
Během své kariéry jako umělec , Man Ray dovoleno jen málo informací o jeho časném životě či rodinné zázemí , které mají být známy veřejnosti . Dokonce odmítl uznat , že někdy měl jiného než Man Ray jméno . Více zde.
Man Ray se narodil jako Emmanuel Radnitzky v South Philadelphia , Pennsylvania , USA v roce 1890 . On bylnejstarší dítě ruských židovských přistěhovalců . On měl bratra a dvě sestry ,mladší se narodil v roce 1897 krátce poté, co se usadil v Williamsburg  sousedství Brooklynu , New York . Na začátku roku 1912 ,rodina Radnitzky změnil své příjmení na Raye . Man Ray bratr vybral příjmení v reakci na etnické diskriminace a antisemitismu převládající v té době . Emmanuel , který byl nazýván ” Manny ” jako přezdívka , změnil své jméno na člověka a postupně začal používat Man Ray jako jeho kombinaci jediné jméno .
Man Ray otec pracoval v oděvní továrně a provozoval malou krejčovskou podnikání z rodinného domu . Získal své děti , aby mu pomohli od útlého věku . Více zde. Man Ray matka těší navrhování oblečení rodině a vynalézat patchwork položky z kousků látky. Man Ray chtěl distancovat se od jeho rodinné zázemí , ale jejich přizpůsobení zanechal trvalou stopu na jeho umění . Figuríny , žehličky , šicí stroje , jehly , špendlíky , nitě , vzorky textilie a další předměty spojené s přizpůsobením se v téměř každé médium své práce . Historici umění si všimli podobnosti mezi koláží a malířských technik a stylů Raye použít pro přizpůsobení . Více zde.
Mason Klein , kurátor výstavy Man Ray v Židovském muzeu s názvem Alias Man Ray : The Art of přerod , naznačuje, žeumělec může byli “první židovský avantgardní umělec . ”
n 1999 , časopis ARTnews jmenoval Ray jednoho z 25 nejvlivnějších umělců 20. století . Publikace citoval jeho průkopnický fotografování , ” jeho zkoumání filmu , malířství, sochařství , koláž , asambláž a prototypů , co by nakonec být nazýván performance art a konceptuální umění . ” ARTnews dále uvedl, že ” Man Ray nabídl umělců ve všech médiích příklad tvůrčí inteligence, která ve své ” snaze o radosti a svobody ” , odemčené všechny dveře Stalo se a svobodně chodil tam, kde by se . ”  Hledám radost a svobodu byl jedním z hlavních zásad Raye , spolu s dalšími , jako je dělat věci, které jsou společensky zakázané . Více zde.
V březnu 2013 se Man Ray fotografie Noire et Blanche ( 1926) byl uveden v US Postal Service je moderního umění v Americe sérii známek .

Napsat komentář