Evidence zájmových osob.StB – DOX

DOX
Centrum současného umění
Poupětova 1, Praha 7

Evidence zájmových osob.StB

Jádrem podzimní sezóny v Centru současného umění DOX jsou tři expozice k 20. výročí pádu komunistického režimu. Tři různé instalace evokují různé aspekty naší nedávné historie. První z nich – nazvaná „Zítřek začíná včera“ – je k vidění do 23. listopadu. Monumentální instalace Evidence zájmových osob. StB bude v centru DOX k vidění od 12. listopadu do konce února příštího roku.

„Koncepce našich tří výstav vychází z předpokladu, že hlavní příčinou současné politické a morální krize naší společnosti je mentalita zděděná z komunistické minulosti, která poznamenala současnou vládnoucí generaci,“ říká Jaroslav Anděl, umělecký ředitel centra DOX.

Monumentální instalace Evidence zájmových osob.StB představuje kontroverzní téma přístupu dnešní společnosti k archivům komunistické Státní bezpečnosti. Instalace vychází z počítačových databází StB o evidenci zájmových osob, která obsahuje statisíce jmen. Zveřejněné záznamy u velké části neříkají nic o tom, na jaké straně daná osoba stála – zda se jednalo o člověka, kterého považoval režim za svého nepřítele, nebo zda šlo o spolupracovníka StB. Nejedná se tedy o výlučný seznam spolupracovníků StB. V seznamech jsou uvedeni lidé, o které měla – ať už z jakýchkoliv důvodů – StB zájem. Instalace je komentářem k nesmírné obludnosti administrativního systému, který umožnil centrální evidenci a sledování téměř 10procent populace.

Dalším projektem je připomínka dob normalizace, která představí katalogy a plakáty uměleckých výstav tehdejší doby. Komorní výstava Společnou cestou I. – katalogy svazových výstav a úkolových akcí 70. a 80. let – probíhá do 31. 12. 2009, a Společnou cestou II. – dokumentace výstav a úkolových akcí (fotografie a reprodukovaná díla z akcí) – se uskuteční ve dnech 6.1. – 28.2.2010. Výstavy připravil Archiv výtvarného umění ve spolupráci s centrem DOX, kde nyní Archiv působí.
Odkazy: prodej papíru, prodej papiru, ruční papír, rucni papir, umělecký papír, umelecky papir, fine art papír, fineart papir, bavlněný papír, barytový papír, baryta, oboustranný papír, oboustranny papir, oboustranny papir pro digitalni tisk, texturovaný papír, texturovany papir

Napsat komentář